> Nastava  > Smjerovi  > Krojači

Dani europske baštine

Autor: Manuela Tomljenović, 10. 10. 2016.

5. listopada 2016., Muzej Brodskog Posavlja,  Općina Sikirevci i Udruga „Sikirevački motivi“, organizirali su radionicu izrade

SUNČANE ČIPKE - MOTIVA

na kojoj su sudjelovale učenice Obrtničke škole, zanimanje KROJAČ,

s mentoricama Tajanom Jurišić i Irmom Leović.

Dani europske baštine nastali su s ciljem povezivanja europskih zemalja putem kulturno-povijesnih vrijednosti kao zajedničkog kulturnog naslijeđa europskog kontinenta, 1985. godine u Granadi, u Španjolskoj. Cilj je manifestacije širenje znanja i svijesti, kako o vlastitom kulturnom naslijeđu, tako i o vrijednostima drugih kultura. Ovoj se inicijativi pridružila i Republika Hrvatske 1995.godine.

Udruga „Sikirevački motivi“ njeguje umijeće ručne izrade „Sunčane čipke-motiva“, tradicijske vještine jedne od najznačajnijih sačuvanih u izvornom obliku koja se koristi za ukrašavanje narodnog ruha na području brodskog Posavlja.

Stoljećima su žene, na različitim kontinentima, izrađivale čipku. U nju su unosile vrijeme i strpljenje. Ona je izraz ljubavi prema ljepoti detalja i profinjenosti. Pokazuju to i žene iz Sikirevaca, koje izrađuju Sunčanu čipku - Motive. Ova čipka, porijeklom s Tenerifa, k njima je došla sredinom 20-tih godina prošlog stoljeća i to putem modnog časopisa kojega je jedna mještanka Sikirevaca donijela iz Beča. Umjetnost izrade, ovdašnje su čipkarice dovele do savršenstva.

Motivi su šivana čipka, izrađivana običnom šivaćom krpaćom iglom. Na drvenu ramu plete se mrežica kojoj se sve niti križaju u središtu, stvarajući tako oblik koji podsjeća na zrake sunca. Čipka je simbol identiteta lokalne zajednice - šokačkog stanovništva, a kako se izrađuje, vidjele su i iskušale učenice Obrtničke škole.

« Kolovoz 2018 »