« Listopad 2017 »

Dislajkam mržnju - ne govoru mržnje na internetu

Ispis statistike od 30. 8. 2012.

"Svijet bajki" Goethe-Institut Kroatien
Autor: Manuela Tomljenović, 15. 3. 2017.

WANDERAUSSTELLUNG „MÄRCHENWELTEN“

PUTUJUĆA IZLOŽBA „SVIJET BAJKI“

U sklopu suradnje sa Goethe Institutom Zagreb u Obrtničku školu je stigla putujuća izložba pod nazivom „Märchenwelten“!

Braća Jakob i Wilhelm Grimm poznati su diljem svijeta po objavljivanju zbirke njemačkih bajki Kinder- und Hausmärchen“, koje su sakupili, obogatili i prenijeli iz narodnih priča koje su se do tada isključivo usmeno prenosile. Svjetski poznata zbirka je i dan danas, nakon više od 200 godina bezvremenski klasik, te najčitanija i najrasprostranjenija knjiga njemačke kulture prevedena na više od 160 jezika. Bajke braće Grimm su najveći izvozni hit njemačke kulture rasprostranjen čak i do Hoollywooda.

Goethe institut je za škole pripremio putujuću izložbu sa posterima, koja ne želi samo podsjetiti na stare, dobro poznate bajke, već se obraća direktno današnjim mladima i izdvaja općenito iz strukture bajke. Tako svaka bajka ima dobre i zle likove, a završna poanta je da vrline i dobro uvijek pobjeđuju, a zlo bude kažnjeno.

U okviru izložbe planirana je raznovrsna i zanimljiva nastava njemačkoga jezika, gdje će se učenicima približiti njemački jezik i kultura. No, učenici neće biti samo pasivni promatrači postave, već će se poticati na aktivno sudjelovanje pri obradi bajkovitih tema, kroz izražavanje vlastite kreativnosti glumom, igrokazima, izrađivanjem plakata i pisanjem pjesama, te tako proširiti svoje znanje njemačkoga jezika.

Izložba je postavljena u prostoru škole i gostovati će u našoj školi od 13. – 31. ožujka 2017. godine.

Kristina Klinc, prof. njemačkog jezika i književnosti